header


DUYURULAR

TÜBİTAK Bilim Fuarı Proje ve Sonuç Bilgileri aşaması açılmıştır.

Proje yürütücüleri, Başvuru bölümünden giriş yaparak fuarlarında sergilenen projelerin ve fuarların sonuç bilgilerini TÜBİTAK Bilim Fuarı Proje ve Sonuç Bilgileri kısmına girebilirler. Fuarlara ait proje ve sonuç bilgilerinin girişini yapmak için son tarih 13 Haziran 2014tür. Sonuç bilgileri kısmında belirteceğiniz danışman öğretmen ve öğrenci sayısı okulunuza gönderilecek sertifika sayısının belirlenmesinde kullanılacaktır. 13 Haziran 2014 tarihine kadar girmiş olduğunuz bilgileri istediğiniz zaman güncelleyebilir ve değiştirebilirsiniz.

Başvuru yapan okullarımızdan sözleşmelerini henüz göndermemiş olan okulların ilgili belgeyi Başvuru bölümünden indirerek imzalarını tamamladıktan sonra Şubat ayı sonuna kadar aşağıda belirtilen adrese posta/kargo yoluyla göndermeleri gerekmektedir. Avans talep formunu sözleşmeyle ile birlikte gönderebileceğiniz gibi harcama yapmaya başlamadan en az 1 ay önce de gönderebilirsiniz. Avansın yürütücü hesabına yattıktan sonra 60 gün içerisinde faturaların ve mahsup formunun tarafımıza gönderilerek kapatılması gerekmektedir.

Adres: TÜBİTAK Ek Hizmet Binası
Akay Caddesi No:6 Bakanlıklar 06420 Ankara

Destek miktarından artan tutarların geri yatırılabileceği TÜBİTAK hesapları aşağıda verilmiştir:

TÜBİTAK Hesapları:

T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu KurumsalTR 15 0001 0017 4506 0280 7250 33(TL)
T. Vakıflar Bankası MerkezTR 49 0001 5001 5800 7290 1092 35(TL)
T. Halk Bankası Kavaklıdere Şubesi TR 62 0001 2009 1970 0005 0000 05(TL)

ÖNEMLİ

Bilim Fuarları, Milli Eğitim Bakanlığı İle Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu arasında "Temel ve Ortaöğretimde Bilim Kültürünün Geliştirilmesine Yönelik Bilim Fuarlarının Düzenlenmesi" Alt Protokolü gereğince düzenlenmektedir, süresi 3 yıl olup 2015 yılına kadar geçerlidir. Bilim Fuarları 2014 yılı iş ve işlemlerine ilişkin Genel Müdürlüğümüzce gönderilecek başka resmi yazıya gerek olmadan il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri gerekli işlemleri yapacaklardır.

TÜBİTAK Bilim Fuarları başvuru ve fuar süreciyle ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.
TÜBİTAK Bilim Fuarları Tanıtım Videosunu indirmek için tıklayınız
TÜBİTAK Bilim Fuarları afişleri için tıklayınız.

"TÜBİTAK Bilim Fuarları", 5-12. sınıfta okumakta olan öğrencilerin öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yaparak, araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri, öğrenciler ve izleyiciler için eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam oluşturmayı amaçlamaktadır.

TÜBİTAK Bilim Fuarları ile hedeflenen genel amaçlar şunlardır:

  • Bilimin ve bilimsel çalışmaların yeni nesiller tarafından benimsenmesinin teşvik edilmesi,
  • Bilimin günlük hayatla ilişkilendirilmesi,
  • Araştırma tekniklerinin, bilimsel raporlamanın ve bilimsel sunum becerilerinin tabana yayılarak genç bireylere kazandırılması,
  • Farklı gelişimsel ve bilişsel seviyedeki her çocuğa bilimsel proje yapma fırsatının sunulması,
  • Öğrencilere bilimsel proje yapma ve paylaşma konusunda yeni ortam ve olanakların yaratılması,
  • Öğrenciler üzerindeki yarışma baskısının ortadan kaldırılarak bilimin eğlenceli taraflarının ön plana çıkarılması,
  • Farklı sosyo-ekonomik seviyedeki bölge okullarının bilimsel projelere eşit katılımının sağlanması,
  • Gerçek hayattaki soru ve sorunlara çözüm bulunmasında bilimin ve bilimsel çalışmaların öneminin öğrenciler tarafından uygulayarak/yaşayarak öğrenilmesinin sağlanmasıdır.