header


4006 TÜBİTAK BİLİM FUARLARI YENİ DÖNEM BAŞVURULARI AÇILDI!

Son Başvuru Tarihi 30 Ocak 2015!

     Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında imzalanan ve TÜBİTAK Bilim ve Toplum Dairesi tarafından yürütülen “Eğitimde İşbirliği Protokolü” kapsamında ülkemizde bilim kültürünün geliştirilmesine yönelik olarak 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı açılmıştır. 

     TÜBİTAK Bilim Fuarları, 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılı için 1 Mart - 12 Haziran 2015  tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında 2000 okulda TÜBİTAK Bilim Fuarı düzenlenmesi hedeflenmekte olup her il için belirli sayıda kontenjan ayrılmıştır.

     Başvurular 17 Kasım - 30 Ocak 2015 tarihleri arasında http://bilimiz.tubitak.gov.tr adresi üzerinden alınacaktır.

ÖNEMLİ

 

DUYURU: TÜBİTAK Robot-Bilim Etkinliği duyurusu için tıklayınız.

Merkezi Kimlik Doğrulama Servisi'ne kayıt ve girişte yaşadığınız sorunları (e-imza vb.) giris@tubitak.gov.tr adresine iletebilirsiniz.

 Başvuru yapmadan önce lütfen çağrı metnini okuyunuz. TÜBİTAK Bilim Fuarları çağrı metni için lütfen tıklayınız.

Başvuru sisteminin resimli açıklaması için tıklayınız.

TÜBİTAK Bilim Fuarları Tanıtım Videosunu indirmek için tıklayınız 
TÜBİTAK Bilim Fuarları afişleri için tıklayınız.

AÇIKLAMA

*Hizmet bölgesi:* Coğrafi durum, ekonomik ve sosyal yönden gelişmişlik düzeyi, ulaşım şartları ile hizmet gereklerinin karşılanması yönünden birbirine benzerlik gösteren illeri ifade eder. Türkiye hizmet alanı bakımından 3 bölgeye ayrılmıştır.

*Hizmet alanı:* Ülke genelindeki il ve ilçelerin ekonomik ve sosyal yönden gelişmişlik düzeyi, ulaşım şartları ile hizmet gereklerinin karşılanması yönünden benzerliklerine göre buralardaki eğitim kurumlarının gruplandırılmasıyla oluşturulan alanları ifade eder. Okul ve kurumlar hizmet alanı bakımından 6 alana ayrılmıştır.


MAYIS 2014 Tebliğler dergisi SAYI: 2680 de okul ve kurumların hizmet bölgeleri ve hizmet alanları belirtilmiştir. İlgili belge için tıklayınız. Bu belgede bulunmayan okullar İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden hizmet bölge ve alanlarını öğrenebilirler.

ÖNEMLİ

Bilim Fuarları, Milli Eğitim Bakanlığı İle Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu arasında "Temel ve Ortaöğretimde Bilim Kültürünün Geliştirilmesine Yönelik Bilim Fuarlarının Düzenlenmesi" Alt Protokolü gereğince düzenlenmektedir, süresi 3 yıl olup 2016 yılına kadar geçerlidir. Bilim Fuarları 2015 yılı iş ve işlemlerine ilişkin Genel Müdürlüğümüzce gönderilecek başka resmi yazıya gerek olmadan il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri gerekli işlemleri yapacaklardır.

 

“TÜBİTAK Bilim Fuarları”, 5-12. sınıfta okumakta olan öğrencilerin öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yaparak, araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri, öğrenciler ve izleyiciler için eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam oluşturmayı amaçlamaktadır. 


TÜBİTAK Bilim Fuarları ile hedeflenen genel amaçlar şunlardır: 
• Bilimin ve bilimsel çalışmaların yeni nesiller tarafından benimsenmesinin teşvik edilmesi, 
• Bilimin günlük hayatla ilişkilendirilmesi, 
• Araştırma tekniklerinin, bilimsel raporlamanın ve bilimsel sunum becerilerinin tabana yayılarak genç bireylere kazandırılması, 
• Farklı gelişimsel ve bilişsel seviyedeki her çocuğa bilimsel proje yapma fırsatının sunulması, 
• Öğrencilere bilimsel proje yapma ve paylaşma konusunda yeni ortam ve olanakların yaratılması, 
• Öğrenciler üzerindeki yarışma baskısının ortadan kaldırılarak bilimin eğlenceli taraflarının ön plana çıkarılması, 
• Farklı sosyo-ekonomik seviyedeki bölge okullarının bilimsel projelere eşit katılımının sağlanması, 
• Gerçek hayattaki soru ve sorunlara çözüm bulunmasında bilimin ve bilimsel çalışmaların öneminin öğrenciler tarafından uygulayarak/yaşayarak öğrenilmesinin sağlanmasıdır. 

Destek miktarından artan tutarların geri yatırılabileceği TÜBİTAK hesapları aşağıda verilmiştir:

TÜBİTAK Hesapları:

T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Kurumsal

TR 15 0001 0017 4506 0280 7250 33(TL)

T. Vakıflar Bankası Merkez

TR 49 0001 5001 5800 7290 1092 35(TL)

T. Halk Bankası Kavaklıdere Şubesi

TR 62 0001 2009 1970 0005 0000 05(TL)