header

4006

10. BİLİM FUARLARI KAPSAMINDA DESTEK ALMAYA HAK KAZANAN PROJE LİSTELERİ İL BAZINDA YAYINLANDI!

İl Adı:

 

10. BİLİM FUARLARI FUAR SONUÇ SİSTEMİ AÇILDI!

4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı 10. Bilim Fuarları 4006-A ve 4006-B çağrıları kapsamında Ekim 2023 - Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen/gerçekleştirilecek olan bilim fuarları için “Fuar Sonuç Sistemi” açılmıştır. Bilim fuarlarını gerçekleştiren yürütücülerimiz bilimiz.tubitak.gov.tr adresinden giriş yaparak fuar sonuç bilgilerini tamamlayabilirler.

 

 

YÜRÜTÜCÜ DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

10. Bilim Fuarları 4006-A ve 4006-B çağrıları kapsamında desteklenmeye hak kazanmış projelerde yürütücü değişikliği yapılabilmesi için, mücbir bir sebep bulunması şartıyla, aşağıda yer alan yürütücü değişikliği dilekçesinin eksiksiz doldurulup ıslak imzalı şekilde bt4006@tubitak.gov.tr adresine eposta ekinde gönderilmesi gerekmektedir.

Destek aktarımının yapılmasının ardından talep edilen yürütücü değişikliklerinde aşağıda yer alan tahhütnamenin de doldurulup gönderilmesi gerekmektedir. Destek tutarının iade edilmesine dair bilgi eposta üzerinden verilecektir.

 • Yürütücü değişikliği yapılabilmesi için yeni yürütücünün ARBİS kaydının olması gereklidir.
   
 • Yürütücü değişikliği talep dilekçesi için tıklayınız
   
 • Yürütücü değişikliği taahhütnamesi için tıklayınız
   

 

10. BİLİM FUARLARI BAŞVURU SONUÇLARI

Milli Teknoloji Hamlesi çerçevesinde ülkemizin emin adımlarla ilerlediği bilim ve teknoloji yolculuğunda geleceğimizin teminatı gençlerimizin bilimsel proje hazırlama ve sunma deneyimi elde ettikleri 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programının 10. Dönemi kapsamında 4006-A ve 4006-B çağrılarına yapılan proje başvurularının değerlendirme süreci tamamlandı.

10. Bilim Fuarları çağrı metinlerine bilim, teknoloji ve yenilik ekosisteminde yer alan öncelikli alanlar doğrultusunda bu dönem 23 yeni tematik konu eklenmesi ile toplam 66’ya ulaşan tematik konu ve 12 ana alan kapsamında 9.111 okulumuz tarafından toplam 133.328 proje başvurusu yapıldı.

Hazırlanan projelerin niteliğini artırmak adına proje başvurularının tamamı bu sene ilk kez benzerlik sorgulamasına tabi tutuldu. Benzerlik sorgulama süreci sonucunda 6.553 okuldan 95.535 proje değerlendirme aşamasına geçmeye hak kazanarak alanında uzman 551 akademisyen ve eğitimci tarafından değerlendirildi.

Değerlendirmeler neticesinde 81 ilimizde bulunan toplam 3.349 okulumuzdan binlerce ortaokul ve lise öğrencimizin hazırlamış olduğu 51.097 proje destek almaya hak kazandı.  

Genç bilim insanlarımızı tebrik ediyor, hem bugün hem gelecekte ülkemize ve tüm insanlığa bilimsel projeleriyle büyük katkılar sağlamalarını temenni ediyoruz. Bir kez daha başvuru sürecinde emek veren tüm öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

10. Bilim Fuarları fuar dönemi 14 Haziran 2024 tarihine kadar uzatılmıştır. 

 

 

 

10. BİLİM FUARLARI 4006-A ve 4006-B ÇAĞRILARI

Milli Teknoloji Hamlesi çerçevesinde ülkemizin emin adımlarla ilerlediği bilim ve teknoloji yolculuğunda geleceğimizin teminatı gençlerimizin bilimsel proje hazırlama ve sunma deneyimi elde ettikleri 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programının 10. Dönem çağrısı, yapılan önemli yeniliklerle ilk kez 4006-A ve 4006-B olarak iki ayrı çağrı şeklinde yayınlandı.

Program ile 5-12. sınıf öğrencilerinin ülkemizin öncelikleri ve bilim ve teknolojideki yönelimler doğrultusunda belirlenen tematik konularda hazırladıkları projeler desteklenmektedir. 2013 yılından itibaren devam eden 4006 Bilim Fuarları çerçevesinde bugüne kadar 81 ilimizden milyonlarca öğrencimiz bilimsel proje hazırlama ve sunma deneyimi elde etmiştir.

10. Bilim Fuarları çağrı dönemi kapsamında önemli birtakım yenilikler yapılmıştır. Yapılan yenilikler ile disiplinler arası çalışma konusunda farkındalık oluşturulması ve öğrencilerin tematik konularda yapacakları çalışmaları temel alanlarla ilişkilendirme konusunda teşvik edilmesi hedeflenmektedir.

Gerçekleştirilen yeniliklerden bazıları:

 • Programa 4006-A ve 4006-B olmak üzere iki çağrı şeklinde çıkılması
 • 10. Bilim Fuarları çağrı metinlerine bilim, teknoloji ve yenilik ekosisteminde yer alan öncelikli alanlar doğrultusunda 23 yeni tematik konu ve yapılan projelerin temel alanlarla ilişkilendirilmesini teşvik etmek adına 12 ana alan eklenmesi
 • Aynı ilde yer alan iki kurum/kuruluşun Programa birlikte başvuru yapmalarına imkân sağlanması ve bu şekilde yapılan başvurulara değerlendirme aşamasında +1 puan verilmesi

4006-A ve 4006-B Çağrılarına Başvuru Yapabilecek Kurum/Kuruluşlar:

 • 5-12. sınıflar arasında eğitim-öğretim hizmeti veren resmi okullar
 • 5-12. sınıflar arasında özel gereksinimli öğrencilere eğitim-öğretim hizmeti veren özel eğitim resmi okulları
 • Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM)
 • Öğretim programlarında Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Türkçe derslerinden en az üçüne yer veren Mesleki Eğitim Merkezleri

Belirtilen kurum/kuruluşlarda kadrolu ve tam zamanlı görevli öğretmenler (sözleşmeli öğretmenler dâhil) proje yürütücüsü olabilir. Ancak; müdür, müdür yardımcıları ve ücretli öğretmen olarak görev yapanlar proje yürütücüsü olamaz.

 • 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı 4006-A Çağrı Metni için tıklayınız.
 • 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı 4006-B Çağrı Metni için tıklayınız
 • 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı 4006-A Bilim Fuarları Kılavuzu için tıklayınız.
 • 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı 4006-B Bilim Fuarları Kılavuzu için tıklayınız.
 • 3 veya daha fazla bilim fuarı gerçekleştirmiş okulların listesi için tıklayınız.
 • Bilim Fuarında görev alacak öğrencilerin velilerinden alınması gereken Veli Onam Formu örneği için tıklayınız.
 • 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı Bilgilendirme Sunumu için tıklayınız. YENİ
 • 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı Başvuru Sistemi Yardım Dokümanı için tıklayınız. YENİ
 • ARBİS Kullanım Kılavuzu için tıklayınız. YENİ
 • İL MEM Ar-Ge Temsilci Listesi için tıklayınız.

 

Başvuru süreci ve programla ilgili sorularınız için bt4006@tubitak.gov.tr e-posta adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.