header

4006

8. BİLİM FUARLARI SONUÇ SİSTEMİ AÇILMIŞTIR

Fuarını gerçekleştiren okullarımız http://bilimiz.tubitak.gov.tr adresinden sisteme giriş yaparak fuar bilgilerini tamamlayabilirler.

Bilim Fuarları Sonuç Sistemi:

 • Bilim fuarını 2 Temmuz 2021 tarihine kadar gerçekleştiren okullar fuar proje ve sonuç bilgi girişini 22 Temmuz 2021 tarihine kadar yapabilirler. Bu tarih sonrası sistem kapanacaktır.
 • Bilim fuarını sonbahar döneminde (Eylül – Aralık 2021) gerçekleştirecek okullar fuar proje ve sonuç bilgi girişini 14 Ocak 2022 tarihine kadar yapabilirler. Bu tarih sonrası sistem kapanacaktır.
 • Sonuç sistemi bilgileri tamamlandığı takdirde danışman öğretmen ve alt proje yapımında görevli öğrenciler için hazırlanan katılımcı sertifikalarına erişilebilecektir.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2019-2020 ÇAĞRI DÖNEMİ 8. BİLİM FUARLARININ GERÇEKLEŞTİRİLMESİ HAKKINDA DUYURU

COVID 19 tedbirleri kapsamında Yürütücülerimizin planlamalarını daha rahat yapabilmeleri amacıyla 2019-2020 çağrı döneminde desteklenen projelerin 11 Haziran 2021 tarihine kadar ertelenmesine imkân tanınmıştı. Bununla birlikte tedbirlere riayet edilerek desteklenen projelerin hayata geçirilmesi Kurumumuz tarafından teşvik edilmiş ve desteklenmiştir. Bu kapsamda bazı Yürütücülerimiz tarafından gerekli tedbirler alınarak projeleri gerçekleştirilmiştir.

Bununla birlikte COVID 19’un ülkemizdeki seyri, kısmi ve tam kapanma dönemleri projelerin planlandığı şekilde gerçekleştirilmesine engel olmuştur. Bu bakımdan birçok Yürütücümüz projelerini Mayıs ve Haziran aylarına ertelemiştir. Ancak Mayıs ve Haziran ayları içindeki belirsizliklerin de devam etmesi nedeniyle Kurumumuz tarafından gelişen şartlara göre yeniden değerlendirme yapılmış ve dileyen Yürütücülere son kez 31 Aralık 2021 tarihine kadar projelerini uzatma imkânı tanınmasına karar verilmiştir.

 • Bilim Fuarlarının Gerçekleştirilebileceği Tarih Aralığı

Bahar dönemi en son 2 Temmuz 2021 - Sonbahar dönemi 7 Eylül* – 31 Aralık 2021

*Okulların açılma tarihine göre değişiklik gösterebilir.

Proje durumunuzu hem Bilimiz sayfasında hesabınıza giriş yaparak ve Bilimiz Sayfasında ilan edilen listeden kontrol edebilirsiniz.

Liste linki için tıklayınız.

 • Bilim fuar tarihini güncellemek için; Bilim fuarınızı gerçekleştirmek istediğiniz tarihi Bilimiz sistemi üzerinden giriş yaparak güncelleyebilirsiniz. Tarih güncellemek için son gün 24 Haziran 2021 Perşembe günü son tarihtir.
 • Fuarınızı iptal etmek istiyorsanız; iptal dilekçenizi bt4006@tubitak.gov.tr adresine göndermeniz gerekmektedir. Dilekçenizin uygunluğu kontrol edilip, onaya sunulduktan sonra tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır.
 • Önceden bir iptal dilekçesi göndermişseniz, iptal talebinizin devam ettiğini dilekçenizin geçerli olduğunu bt4006@tubitak.gov.tr adresine teyit etmeniz gerekmektedir.

24 Haziran 2021 tarihine kadar fuar tarihini güncellemeyen ya da iptal dilekçe talebi olmayan projeler otomatik olarak yürürlükten kaldırılacaktır.

 • Proje Destek Miktarı

Fuarlarını 2 Temmuz 2021 tarihine kadar gerçekleştireceği kesinleşen okulların proje destek miktarlarının yürütücü hesaplarına yatırılabilmesi için bt4006@tubitak.gov.tr adresine e-posta göndermeleri gerekmektedir. Sonbahar döneminde yapılacak bilim fuarlarının proje destek miktarları ağustos-eylül ay yürütücü hesaplarına gönderilecektir.

 • İzleme Süreci

30 Haziran tarihine kadar gerçekleştirilecek fuarlara izleyici atanmaktadır. Sonbahar döneminde yapılacak fuarların izleyici atamaları önümüzdeki aylarda yapılacaktır.

 • Sonuç ve İzleme Sistemi

Fuarlarını gerçekleştiren yürütücülerin fuarlarına dair bilgilerini girecekleri sonuç sistemi ve izlemeyi gerçekleştiren izleyicilerin izlemeye dair bilgilerin girileceği izleme sistemi önümüzdeki günlerde aktive edilecektir.

 • 9. Bilim Fuarları Süreci

2020-2021 çağrı dönemi 9. Bilim Fuarlarının sonuçlarının ağustos ayında duyurulması ve desteklenmesine karar verilen projelerin 2022 yılı bahar döneminde yapılması planlanmaktadır.

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Başkanlığı

Programlar Müdürlüğü

 

4006-TÜBİTAK BİLİM FUARLARI DESTEKLEME PROGRAMI ÇAĞRISI AÇILDI!
Elektronik Başvuru Son Tarihi 
22 Ocak 2021 (Saat 17.30)

 

4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı ile 5-12. sınıf öğrencilerinin ilan edilen tematik alanlar arasından kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine bilimsel metodolojiye uygun şekilde çalışmalar yaparak elde ettikleri araştırma sonuçlarını sergileyebilecekleri Bilim Fuarlarına destek verilmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı Çağrı Metni yayınlanmıştır.

4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programına başvurular 23 Kasım 2020 tarihinde başlayacak ve 22 Ocak 2021 saat 17.30’a kadar devam edecektir. 

NEREYE VE NASIL BAŞVURULABİLİR?

Programa başvurular; 

Bilim Fuarları Destekleme Programına aşağıdaki kurumlar başvuru yapabilir:

 • 5-12. sınıflar arasında eğitim öğretim hizmeti veren devlet okulları 
 • Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) 
 • Öğretim programlarında Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Türkçe vb. derslerden en az üçüne yer veren Mesleki Eğitim Merkezleri 
 • Bünyesinde 5-12. sınıfların eğitim gördüğü görme, işitme ve zihinsel engelli devlet okulları

Belirtilen kurum/kuruluşlarda kadrolu ve tam zamanlı öğretmenler proje yürütücüsü olabilir. Ancak; Müdür, Müdür Yardımcıları ve Ücretli Öğretmen olarak görev yapanlar proje yürütücüsü olamaz.

 • 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı Çağrı Metni için tıklayınız.
 • Bilim Fuarında görev alacak öğrenci velilerinden alınması gereken muvafakatname örneği için tıklayınız.
 • 4006 Bilim Fuarları Kılavuzu  için tıklayınız.
 • 4006 Programı bilgilendirme sunumu için tıklayınız.

Başvurunun sistem üzerinden tamamlanıp proje yürütücüsü tarafından onay verilmesi için son tarih 22 Ocak 2021 saat 17:30’dur. Başvuru sistem üzerinden yapılacağından, basılı kopya olarak gönderilmesi gereken herhangi bir evrak bulunmamaktadır.

Başvuru süreci ve programla ilgili sorularınız için bt4006@tubitak.gov.tr adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Başkanlığı
Programlar Müdürlüğü


 

ÖNEMLİ!  COVID 19 tedbirleri kapsamında 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı bünyesinde yapılacak bilim fuarları Yürütücünün talebi ile 11 Haziran 2021 tarihine kadar ertelenebilecektir. Fuar tarihlerinizi bilimiz.tubitak.gov.tr sistemi üzerinden giriş yaparak güncelleyebilirsiniz. Fuar tarihi güncelleme işlemi 9 Kasım 2020 tarihinde sona erecektir.

COVID 19 tedbirleri kapsamında; gerçekleştireceğiniz bilim fuarı projenizdeki etkinlikler kapsamında aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

i. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından COVID-19 kapsamında hazırlanmış olan güncel Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde yer alan önlemlere uyulması,
ii. İlinizde bulunan İl Hıfzıssıhha Kurulu ve İl Pandemi Kurulu’nun COVID-19 kapsamında almış olduğu kararlara uyulması,
iii. İlinizde bulunan İl Hıfzıssıhha Kurulu ve İl Pandemi Kurulu ile irtibat halinde olunması, bu kurumlara gerekli bilgilendirmenin yapılması.

Yürütücü Değişiklikleri, 27 Temmuz 2020 saat 17.30’a kadar yapılabilir. Mücbir sebepler dışında bu tarihten sonra yürütücü değişikliği yapılamaz. Talep dilekçesi eksiksiz doldurup imzalandıktan sonra taratılıp mail eki ile birlikte bt4006@tubitak.gov.tr adresine gönderilmesi gerekir. Matbu dilekçe gönderilmez. Yürütücü değişikliği talep dilekçesi için tıklayınız.


4006-TÜBİTAK BİLİM FUARLARI DESTEKLEME PROGRAMI BAŞVURU SONUÇLARI AÇIKLANDI!

Milli Teknoloji Hamlesi çerçevesinde ülkemizin emin adımlarla ilerlediği bilim ve teknoloji yolculuğunda geleceğimizin teminatı gençlerimizin bilimsel proje hazırlama ve sunma deneyimi elde ettikleri bilim fuarları projelerinin değerlendirme süreci tamamlandı.

Bu yıl ilk kez uygulamaya geçirilen 30 farklı tematik alandan 12.832 okulumuzun sunmuş olduğu 240.852 alt proje, alanında uzman akademisyenlerimiz ve eğitimcilerimiz tarafından değerlendirildi. Değerlendirme neticesinde 81 ilimizde yer alan 6.511 okulumuzdan yüzbinlerce ortaokul ve lise öğrencimizin hazırlamış olduğu 124.401 alt proje destek almaya hak kazandı.

Genç bilim insanlarımızı tebrik ediyor, hem bugün hem gelecekte ülkemize ve tüm insanlığa bilimsel projeleriyle büyük katkılar sağlamalarını temenni ediyoruz.

Bir kez daha başvuru sürecinde emek veren tüm öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı Desteklenen Projelerin Listesi